Malé ohlédnutí za adventním časem

Ekocentrum-Baliny-2Na adventní čas se těší nejenom děti, ale snad i většina dospělých. Vždyť se zapálí jenom čtyři svíčky a potom přijde Ježíšek..... Jenomže to dlouhé, dlouhé čekání........ Proto jsme se snažili tento čas ve všech třídách příjemně prožít a nedočkavým dětem čekání trochu zkrátit. Společně jsme si umotali adventní věnečky, vyrobili papírové adventní kalendáře a začali pomalu odpočítávat Štědrý den. V úterý 1. 12. čekal předškolní děti výlet do Ekocentra Baliny. Jednalo se o jeden z výstupů projektu Šablony II - Projektový den mimo školu s názvem „Krása dřeva". V Balinách na nás čekali lektoři, kteří si děti rozdělili do dvou skupin a mohlo se začít pracovat. Jedna skupina dětí si hrála na řezbáře a pomocí opravdového řezbářského nářadí (hoblík, pilka, dláto, nebozízek...) si s malou dopomocí učitelek každé dítě vyrobilo hrací kostku. Druhá skupina dětí pak sbírala vědomosti ohledně dřeva venku, v přírodě. Nejdřív si děti z přírodního materiálu postavily vlastní strom, následně zkoumaly kořeny z velkého pařezu a nakonec si vyzkoušely práci dřevorubce. Řezaly pilou, odkorňovaly trámy pořízem a zkusily si zaseknout sekeru do špalku. To byste koukali, jak jim šla práce od ruky. Překvapením pro děti byla návštěva balinské pily, kde děti na vlastní oči viděly, jak se na takové pile pracuje. Zrovna tam řezali desky a trámy na stavbu.

Mikulasska-nadilkaV pátek 4. 12. navštívil děti v naší školičce sv. Mikuláš. Nepřišel sám, doprovod mu dělal nádherný třpytivý anděl s opravdovými křídly a nesměl chybět ani čert. Co kdyby byl potřeba! Mikuláš se svojí družinou obešel všechny třídy, děti obdaroval a prý......, že se za rok vrátí a všechno si to zkontroluje. Už se těšíme! A to už jsme se přehoupli do druhé poloviny adventního času. V každé třídě zazářil vánoční stromek, vonělo jehličí, společně jsme si připomínali vánoční zvyky, děti tvořily přáníčka pro své nejbližší, školkou zněly koledy. Také jsme se zapojili do celorepublikového projektu „Děti malují seniorům tentokrát k vánocům". Děti vyráběly andělíčky z vlny, stříhaly a lepily vánoční přáníčka, vytvořily společnou koláž a těmito svými výrobky potěšily všechny klienty místního DpS a PS. Propojování věkových generací má v naší mateřské škole již několik let své nezastupitelné místo. S klienty DpS a PS se děti naší školky pravidelně setkávají, vždy jim představí pásmo plné říkadel, písniček, tanečků a přinesou malý dáreček. Pravda, v roce 2020 nám toto vzájemné navštěvování COVID nedovolil. A nedovolil nám ani další akce, na které jsme byli, nejen v době adventu, zvyklí. Věříme ale, že nadcházející rok 2021 bude lepší. Nebo raději zdravější!

Za kolektiv MŠ U Stadionu N. Burianová