BÍTEŠÁNEK TANCOVAL

Po dvou leté pauze děti národopisného kroužku Bítešánek mohly znovu obléknout kroje a potěšit svým zpěvem, říkadly a tanečky. A v červnu zrovna dvakrát.

Poprvé v úterý 21. 6.  na schůzi SPCCH v kulturním domě ve Velké Bíteši, podruhé  v neděli o bítešské pouti 26. 6. na přehlídce dětských folklorních skupin Mladé Bítešsko.

Na obou akcích se děti předvedly s pásmem „Mámo, mámo, máme hlad!“

Což o to, maminka by jim ráda uvařila, ale neměla na čem – spadla jí totiž pec. Děti musely pec nejdříve opravit, zatopit v kamnech a pak už šlo vaření jako po másle. Uvařily cibulačku, vepřo, knedlo, zelo  (pouťový oběd musí být ) a zajedly to makovou buchtou. A představte si, že k tomu  potřebovaly  jenom říkadla a písničky např. Cib, cib, cibulenka; Nestarej se ženo má;  To je zlaté posvícení; Šla Nanynka do zelí a Já mám buchtu makovou… a všichni se dosyta najedli.

Do mikrofonu zpívala Anežka Ivančiková.

Děkujeme členům SPCCH za sladkou odměnu pro děti.

Děkujeme rodičům malé tanečnice za obstarání medailí pro všechny bítešánkové tanečníky. Spolu s pamětním listem budou mít krásnou památku na své první seznamování se s folklorem.

Za Bítešánek

N. Burianová